top of page

"Silná dcera"

„Silná dcera“

Jedné dívce bylo 17 let. Otec, kterého milovala a nesmírně uznávala umíral. V domnění, že dělá to nejlepší, když se obrací na svou samostatnou, schopnou a pracovitou dceru, požádal ji na smrtelné posteli: „ Musíš se o brášku a mámu postarat, ona to sama nezvládne….

Chudák děvče! Chtěla otci dokázat, že je dobrá, silná a nikdy ho nezklame. Vzala na sebe břemeno, který jí podlamovalo nohy. Potlačila pláč, pocity, touhy, přání, zaťala zuby, co slíbila, to splnila. ( Poctivě

a celý svůj život. Už o tom ani nevěděla.)

Její srdce ale zůstalo bolavé a prázdné. Stesk po otci a chybějící mužská energie ji provázely po celý život. Projevovalo se to tak, že se vždy a za každé situace zastávala mužů. Mužům dávala přednost před ženami. Udělala si z nich ikonu, kterou neustále obdivovala.

Když se jí narodily dvě dcery, obě velice milovala. Ale nikdy je nevychovávala jako holčičky. Nepodporovala je v jejich ženskosti. Nestrojila je, nedávala šatičky, nepodporoval je v tom se líčit, malovat nehty, atd.

Mít děti čisté, nakrmené. Kontrolovat, jestli mají úkoly do školy splněné. Mít o ně strach a mít je pod neustálou kontrolou. To byl její projev lásky! A byl z její strany poctivý. Ona to jinak neuměla.

Aby vše stíhala, vyžadovala poslušnost. Pokud byly tyto podmínky splněny, pak teprve byla šťastná. (Podvědomě stále chtěla svému otci dokázat, jak je dobrá, schopná, vše dělá správně a zvládá to. Tak moc toužila po jeho lásce a ocenění, které jí tak úplně nestihl dát.)

Holčičky v takovém prostředí rostly a považovaly ho za normální. Když začaly dospívat a sledovat,

že v jiných rodinách je to jinak a samy cítily, že by spoustu věcí chtěly také jinak. Začaly obrovské problémy. ( Mamince by vytržení ze svého zajetého života přineslo chaos, něco neznámého, v čem

se vůbec neorientuje a nemá již sílu to měnit. Sebralo by jí to sebejistotu. Vůbec by si s tím nevěděla rady.)

Dostávaly ultimáta, tresty….jedna následkem toho odešla z domova. Druhá, mladší se ze strachu podřídila. Dělala vše proto, aby byl klid a ona byla přijatá. Jak otcem, tak matkou.

….Obě dcery měly pak těžké problémy ve vztazích. Matka se divila, že nemají žádné sebevědomí. Vždyť je vedla tak dobře?! Nikdy nepochopila proč? Obě dcery musely pak hodně pracovat na tom, aby pochopily, co a proč se v jejich rodině odehrávalo. Aby situaci přijaly a své životy a vztahy postupně změnily k lepším a šťastnějším.19 zobrazení0 komentářů
bottom of page